Medlemssider
Brukernavn:   Passord:   Autologin     Bli medlem | Glemt passord? | Vilkår

 

Hestemarked.no Hundemarked.no Kjøp og salg VIP-hjemmesider MIX-debatt
 Hestemarked.no
  · Kjøp og salg
  · Siste 100
  · Søk
  · Ny rubrikkannonse
  · Hesteauksjoner
  · VIP-hjemmesider
  · MIX-debatt
  · TelefonGuide
  · HM informerer..
 Nyhetssiden
  · Artikler
  · Produkttester
  · Arkiv
 Bransjer
  · Avl
  · Hestefor
  · Forsikringer
  · Ferie & Reiser
  · Helse & Hest
  · Hovslager
  · Rideleir
  · Fjellridning
  · Utleie
  · Haller og hestehus
  · Trening & Kurs
  · Hesteutstyr
  · Foreninger
  · Transport
  · Utdanning
 Reklamere her?
  Les mer her!




Dobbelt finsk seier i dressuren fredag
Av M. Farup (maja@hestemarked.no)


Norway Grand Prix startet fredagen med elleve startende i "small tour" som gikk i Intermediate I og åtte startende i "big tour" som gikk på Grand Prix-nivå. Disse klassene var kvalifiseringsrunder hvor de seks beste i hver klasse stiller til start i dressurklassene på henholdsvis lørdag og søndag. Seirende i begge klassene var finske Mikaela Lindh som i "small tour" red hesten Cor-Andro og i "big tour" hesten Königs Kronos KS.

Etter en regnfull torsdag fulgte fredagen på med en mer regnskur. Til rytterenes store fortvilelse var stemningen noe laber i stallen før start grunnet været, men været klarnet til cirka når første startende i dagens første klasse fikk sitt startsignal. Banen var likevel tung, men de fleste fikk ri uten regndrypp, eventuelt kun med litt duskregn. Det var om ikke annet bedre forhold enn dagen før.

Begge dressurrundene som går under Norway Grand Prix er på internasjonalt nivå. Rundene kalles henholdsvis "small tour" og "big tour" hvor "small tour" går på vanskelig B-nivå og "big tour" på vanskelig A-nivå. Vanskelig A er høyeste nivå i dressursammenheng og omtales som Grand Prix.

Small Tour (lillerunden)
Mikaela Lindh og Cor-Andro vant lillerunden fredag.
Small Tour var første klassen som startet fredag morgen. I klassen stilte elleve startende, hvor av syv red for Norge, og de resterende ekvipasjene representerte henholdsvis Sverige, Finland og Danmark.

Torsdagen gikk finske Mikaela Lindh med Cor-Andro av med seier i oppvarmingsklassen i "Small Tour". Mikaela stilte derfor som favoritt, og til tross for et par småmiss vant ekvipasjen klassen med hele 69,950 % som tilsvarer et sprik på nesten 5 % fra andre plassen. På andre plass imponerte danske Poul Fabricius-Bjerre på skimmelen Capuccino D. Ekvipasjen havet inn 65,400 % i klassen.

Danske Poul Fabricius-Bjerre på skimmelen Capuccino D.
Svenske Nina Karlsson, som fortiden er bosatt i Norge og jobber som dressurtrener på Lykseth utenfor Hamar, og som på nasjonale stevner representerer Stange Rideklubb imponerte også med god ridning. Ekvipasjen har hatt en god sesong hittil i år, med blant annet gode resultater fra elitestevnet i dressur på Ellingsrud i mai. I Drammen representerte hun hjemmenasjonen, men vi kan likevel være stolt av en "nesten norsk" tredje plass. Tett bak Nina fulgte Ann Cathrin Lübbe og Zanko med 64,900 %. Ann Cathrin Lübbe er Norges beste funksjonshemmede rytter, og konkurrerer i Drammen sammen med funksjonsfriske. Ann Cathrin Lübbe har hatt enorm fremgang etter overgang til Knapstruberhingsten Zanko, og bor fortiden i Danmark for å trene frem til Athen 2004. Ann Cathrin fikk blant annet utmerkelsen "Årets fuksjonshemmede idrettsutøver" i 2003, noe det viser respekt av.

Klassens siste premierte ble Christine Øye og Klosterhedens Bofetti med 62,750 %.

De resterende i klassen var Guri Haarr/Jeanne D.arc II som ble første uplasserte, Kjetil Skalleberg/Salimba, Helene Waaler/Star Hillbilly, Hege Bjerkelien/Kenzo, Kristin Leirfall/Le Fantastique og Marit E. Hasvold/ChrisMar Rames. Resultatlisten ga preg av at ikke alle ekvipasjene fikk vist sitt på grunn av baneforholdene, men alt i alt var det mye bra ridning, og generelt et bedre samarbeid mellom ekvipasjer og værguder i dag.

Søndag vil de seks beste ekvipasjene i klassen møtes til en kür søndag kl 10:30. Kür er programridning til musikk. Ekvipasjen stiller med selvvalgt musikk, og selvkomponert program, hvor programmet må inneholde øvelser og vanskelighetsnivå innen gitte regler.

Det ble seier for finske Mikaela Lindh også i storerunden. Her på Königs Kronos KS.
Big tour (storerunden)
"Big Tour" gikk av staben kl 12:00, og samlet noe flere seere enn dagens første dressurklasse. I klassen stilte totalt åtte ekvipasjer, hvor fire nordmenn var representert, og de resterende red for Finland, Sverige og Tyskland.

Også i "Big Tour" vant finske Mikaela Lindh, men denne gang med hesten König Kronos KS. Ekvipasjen fikk totalt 65,083 %. På andre plass kom svenske Rose Matthisen med Goldenstein. Ekvipasjen oppnådde totalt 65,083 %. Tredje plassen ble i dag kapret av vår norske dressurkonge Per Waaler og Star Fortune. Ekvipasjen oppnådde totalt 63,917 %. De to siste plasserte ble tyske Elke Funk-Hess/Phoebus (62,833 %) og svenske Rose Matthisen med sin andre hest Bourbon (60,125 %).

De øvrige i klassen var Anny Hilde Lindén/Mango Danevang, Bitten Tryse/Ravin og Gunn Skovholt/Apsalon. Anny Hilde ble første uplasserte, og totalt nummer 6. Hun vil derfor gå videre til "Big Tour" lørdag kl 10:30 sammen samtlige av de plasserte ekvipasjene i klassen.

Relaterte linker:



[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.