|
|
 |
Helgens dressurhøydepunkt
Av M. Farup (maja@hestemarked.no)
 | | Finske Mikaela Lindh seiret igjen. I storerunden red hun hesten Königs Kronos KS | Lørdag gikk finalen i storerunden i dressur under Norway Grand Prix. Finske Mikaela Lindh stod atter en gang for seier, mens Per Waaler og Star Fortune fulgte tett etter.
Seks startende
Til start i finalen i storerunden (Big Tour) som var en kürklasse i Grand Prix stilte seks ryttere til start. Det var de seks beste rytterene fra fredagens konkurranse. Fra Norge stilte Per Waaler, Anny Hilde Lindén og Gunn Skovholt. I tillegg startet norskfødte Rose Matthisen som er bosatt i Sverige og som rir for Sverige, tyske Elke Funk-Hess og finske Mikaela Lindh.
Kür
Dagens klasse var en såkalt kürklasse. Det vil si en "freestylevariant" av dressur. Rytterne komponerer hvert sitt eget program, hvor programmet må bestå av endel gitte øvelser utført på et nivå som er forhåndsbestemt. Til programmet skal det legges til musikk, og ridningen bedømmes med en gitt prosent for teknisk utførelse av programmet, og en gitt prosent for kunstnerisk sammensetning. Snittet av disse to prosentene utgjør den totale prosenten, og er gjeldende utgangspunkt i konkurransen.
Endel småfeil
 | | Per Waaler og Star Fortune. |
Flere av dagens ekvipasjer hadde en og annen småfeil. Mest uheldig var tyske Elke Funk-Hess med Phoebus. Phoebus hadde rett og slett ikke dagen for å utføre rene galoppbytter og ren passage, og fikk mye trekk for dette. Trist, da ekvipasjen i seg selv har vist mye bedre ridning de to foregående dagene.
Per Waaler og Star Fortune hadde derimot en god dag. De red godt, og til tross for en feil i en av changementseriene holdt ridningen til god poengsum. Mikaela Lindh og Königs Kronos KS tok igjen innersvingen, og selv om også denne ekvipasjen pådro seg feil med en uønsket galopp holdt hennes ridning også til seier denne gang. Teknisk sett ble faktisk Per og Mikaela dømt til samme prosentandel, men Mikaela trakk det lengste strået når det gjaldt kunstnerisk utførelse. Så atter engang ble det finsk nasjonalsang, tett etterfulgt med kun 0,175% avvik av vår norske Per Waaler.
 | | Svenske Rose Matthisen med Goldstein. |
Tredje plassen i klassen ble Rose Matthisen med Goldstein, som forøvrig også er en ekvipasje som bør utheves i forbindelse med imponerende flott ridning her i Drammen.
Relaterte linker:
|
|
 |