|
|
 |
Küroppvisning med Paralympicsdeltagere
Av M. Farup (maja@hestemarked.no)
I regi av Norges Rytterforbund vil Paralympicsdeltagerne Hanne Nesheim og Sigrid Rui utføre en fantastisk küroppvisning under Hest 2004. Innslaget vises både lørdag og søndag.
Hva er kür?
Kür er det samme som ridning av dressurprogram til musikk. Ekvipasjen kompnerer sitt eget dressurprogram og legger ved egen musikk etter gitte regler. Reglene tilsier hvilke øvelser som må inngå i programmet og hvilket nivå programmet skal ris på. Fordi en i kür kombinerer sitt eget program kan kür også kalles freestyle. I kür bedømmes ekvipasjen ut fra teknisk utførelse av programmet samt for koreografi.
Under Hest 2004 vil Paralympicsdeltagerne Hanne Nesheim og Sigrid Rui ri sine kür programmer.
Hanne Nesheim
Hanne er født med Familiær spastisk paraparese. Dette medfører at hun til daglig må benytte seg av rullestol eller krykker for å komme seg frem. Hanne startet sin rytterkarriere som terapirytter på Steinseth som 3 åring. Etterhvert begynte hun å følge de ordinære ridetimene, og begynte i det små å starte dressur. I 1997 fikk Hanne sin første hest, Lady Fame. En engelsk fullblodshest. Samme år vant Hanne og Lady Fame sitt første NM. Hanne startet også i Nordisk på lånt hest i 1997 og 1998.
Hanne er sannsynligvis mest kjent for sine prestasjoner med hesten Ayla. Hanne kjøpte Ayla i 1999, og av bemerkelsesverdige prestasjoner fikk ekvipasjen bronse og en 4. plass i VM i 1999.
Hanne innhentet også gode resultater på lånt hest under Paralympics i Sydney i 2000. En bronse og en femteplass hentet de hjem.
Med hoppen Ayla har Hanne også en rekke internasjonale plasseringer å vise til. Og en 4. plass fra EM i 2002 har de også fått.
Hanne ble også Norgesmester i 2000 og 2001 på lånte hester.
Hanne har nylig byttet ut hoppen Ayla med hesten Amicelli. Hanne har allerede rukket å få en 6. plass som beste resultat fra VM, og ekvipasjen har kvalifisert seg til Paralympics i Athen 2004.
Sigrid Rui
Sigrid er født med kun et bein i underarmen (normalt har man to bein). Hun har ingen tommel, og på grunn av en operasjon er tre av fingrene stive. Venstrearmen er dessuten noe kortere og svakere enn høyrearmen.
Sigrid er 27 år gammel, og rir hesten Daylight. Sigrid begynte med hester da hun var 10 år.
Av tidligere prestasjoner har Sigrid blant annet en 7. plass fra Paralympics i Athen i 2000. Dette på en hest hun ikke kjente fra før, noe som er å vise respekt av!
Sigrid startet også i EM i Portugal i 2002 med hesten Billini Vestervang.
Nå rir Sigrid hesten Daylight, og årets satsning blir Paralympics i Athen på sensommeren.
|
|
 |